رادیکال اولین

Karki Venkataramana بنارس سوری را “Iggappa Hegade Vivaha Prahasana athava Kanyavikrayada Parinamavu” در نظر گرفته اول اجتماعی-realist بازی در کانادا است که رادیکال از نظر محتوا و زبان. نویسنده نمایش نادر شجاعت تصمیم به dramatise شنیع ترین آداب و رسوم حاکم در Havyaka جامعه در شمال کارناتاکا در طول قرن 19 و از همه مهمتر آشکارا نام او در جامعه است. دیگر نکته قابل توجه این است که او نوشت: بازی در مادری خود Havyaka-کانادا گویش به جای در استاندارد ادبی کانادا از زمان.

نویسنده تصمیم به تماس خود را تنها به عنوان Havyaka Hitechchu (خوب-اگر از Havyakas) بر روی جلد-صفحه اول نسخه از بازی منتشر شده در سال 1887 در بمبئی. این بازی باقی مانده در سایه ها عمدتا به دلیل مخالفت از سنت در جامعه و همچنین به دلیل محدود درک Havyaka گویش در جای دیگر. چاپ دوم در سال 1953 ترمیم نویسنده نام خود را به بازی. دکتر Shalini Raghunath آورده بحرانی نسخه از این بازی در سال 1988 با معرفی جامع این بازی در اصل Havyaka-کانادا گویش و hosagannada ترجمه برای ساخت جالب اینتر-dialectal ترجمه ورزش در کانادا.

A radical debut

بازی باز می شود با Iggappa Hegade, Vasappa Hegade و Ganesha Bhatta نشسته در اطراف چت, جویدن arecanut و تنباکو و شکایت در مورد کیفیت بد توتون و تنباکو جاری شدن سیل در سیرسی بازار. گفتگو و سپس معمولی تبدیل به Iggappa را بوفالو که دیگر تولید شیر به دلیل وجود دارد هیچ کس به مراقبت از آن را پس از Iggappa همسر دوم گذشت یک سال پیش. Iggappa می خواهد به فروش بوفالو به فروشنده حتی در از دست دادن چرا که او می گوید او می خواهد برای خلاص شدن از شر خود را از مسئولیت در حال حاضر که او 60 ساله است همسر دوم خود را بیش از حد درگذشت او بدون فرزند و او هنوز به بازپرداخت مبلغ وام است که او تا به حال قرض به پرداخت kanyashulka (عروس-قیمت) برای ازدواج دوم خود را. Vasappa و Bhatta به آرامی و هوشمندانه متقاعد کردن Iggappa که سن یک عامل نیست و او می تواند ازدواج برای بار سوم ارائه شده او پول را به خاطر وجود پدر و مادر مایل به ارائه خود را به دختران جوان در ازدواج برای مردان مناسب kanyashulka. سپس آنها بحث در مورد راه های به ترتیب یکی دیگر از وام و مقرون به صرفه برای کاهش عروس-قیمت به عنوان اگر ازدواج یکی دیگر از معامله کسب و کار مانند خرید arecanut و فروش گاومیش. بنابراین نگرانی اصلی از نویسنده – kanyashulkaکودک, ازدواج, وام, پرداخت بهره – همه مشخص شده در قابل توجه این صحنه باز خود را.

Iggappa روش moneylender, Raya برای یک وام. Bhatta به واسطه موفق به مطابقت طالع بینی و پول می گیرد از هر دو طرف. Vasappa, Iggappa برادر در قانون و متفکر پشت این طرح می داند که Iggappa نمی خواهد طولانی زندگی می کنند. اگر او می تواند Iggappa ازدواج برای یک دختر جوان می تواند او را متقاعد به انتقال ملک به نام او پس از Iggappa مرگ است. او می تواند بازپرداخت وام و همچنین او را تحت مراقبت خود. نویسنده به ما اطلاع داد که مذهبی سر Havyakas تا به حال با صدور بخشنامه ممنوعیت تمرین عروس-قیمت. این moktesara (مدیر) صومعه اجازه می دهد تا این عمل برای یک قیمت و پنهان این اطلاعات از سر. Savithri را (عروس) پدر توسط پیشنهاد وسوسه از Iggappa و رضایت به ازدواج است.

A radical debut

Iggappa سقوط بیمار بلافاصله پس از عروسی است و بستری است. در این احساساتی دولت در حالی که صحبت کردن به Vasappa, Iggappa با عصبانیت به او می گوید که همسر خود را تا به حال سقط جنین هنگامی که او تا به حال هرگز خواب با او و با همسرش تماس یک زن روسپی است. Savithri رد این اتهام گفته است که هیچ کس دیگری تا به حال آمدن به خانه خود را و آن را Iggappa ناتوانی و کمال ازدواج است که علت چنین عصبانی اظهارات. اما در انتهای صحنه که Vasappa شکلک در Savithri و سیگنال های خود را به ترک Iggappa اتاق وجود دارد یک پیشنهاد از صمیمیت بین این دو و این که Iggappa سوء ظن است نه کاملا بی اساس است.

A radical debut

Iggappa نه زنده ماندن برای مدت طولانی. Vasappa متقاعد درس نخوانده Savithri به انتقال Iggappa دارایی های خود را به نام. اما به عنوان او می رود به بازپرداخت وام او متوجه می شود که قبل از آن وام گرفته شده توسط Iggappa که او آگاه نیست و بنابراین او را به جریمه همه ادعا به Iggappa زمین و همچنین به عنوان پول خود را. رویاهای خود را به دست آوردن زمین و پول از طریق این طرح ها را درهم شکست. در ضمن یک سال گذشت از Iggappa مرگ و شهر مملو از شایعات Savithri بارداری و Vasappa است رشوه سر و moktesara برای پنهان کردن این موضوع. Vasappa موفق به دریافت بارداری سقط. پلیس آمد به می دانم از آن و سوال Savithri و جنین پیدا شده است دور انداخته و در یک کود گودال. Savithri, Vasappa و Nanjunda Hegade, Vasappa برادر در قانون دستگیر و بازجویی توسط پلیس است. یک مورد از foeticide آورده است قبل از سیرسی جلسات دادگاه. قاضی پس از یک سخنرانی طولانی در اثرات فاجعه آمیز از شیوه های مانند عروس-قیمت که در نتیجه ازدواج, گرفتن وام و رشوه دادن به مردم برای پنهان کردن جنایات خود مدعی است که پس از این سه نفر آمده بودند قبل از دادگاه برای اولین بار دادگاه می خواهد به مقابله با آنها پرستانه. Savithri داده شده است ساده مجازات از سه ماه زندان در حالی که دو نفر دیگر Vasappa و Nanjunda به عنوان محرکین و abettors هستند محکوم به شش ماه دقیق حبس تحت هر بخش.

A radical debut

وجود دارد تعدادی از راه های است که در آن Iggappa Hegade… نشان دهنده جامعه معاصر تطبیق خود را به هنجارهای جدید. رایا پول قرض دهنده, نشان دهنده دستکاری طبیعت خصوصی سیستم بانکی. مدرن پستی و قانون و نظم سیستم در حال حاضر در محل. در آخرین صحنه در سیرسی جلسات دادگاه ما دیدن عملکرد جدید سیستم حقوقی. ما از شنیدن لهجه های مختلف و ثبت نام در این بازیمحاوره Havyaka-کانادا صحبت در شمال کارناتاکا محاوره کانادا صحبت های زیر به قسمت های کنکانی ادبی کانادا قانونی ثبت نام از دادگاه و ثبت نام از وام ها و منافع. این بازی است که احتمالا یکی از قدیمیترین مدرن Kannada آثار ادبی در نثر به ایجاد رابطه بین ادبیات و زبان گفتاری است.

(عکس ها از بازی ها از یک تولید صحنه در میسور در اوایل 1980s. این عکس ها گرفته شده از Dr Shalini Raghunath کتاب)

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

دیدگاهتان را بنویسید