زندگی با عشق و شور و فروتنی

آن بود دسامبر 2012. به جای ساخت که معمول موسیقی فصل سفر به Chennai, من تا به حال کوله پشتی به منمدوری. رامش به ghatam ساز موافقت کرده بود به من به عنوان یک شاگرد بعد من گورو Sukanya Ramgopal بود منتقل و به او در مورد تمایل من به یاد ghatam ساخت.

آن بعد از ظهر وقتی رسیدم منمدوری. پس از داشتن یک وعده غذایی مجلل که رامش و همسرش, Mohana آماده کرده بود برای من به همراه رامش به کارگاه چند متری دور از خانه خود را. مادرش, Meenakshi بود کار را تمام شده توسط خود را در داخل کارگاه. هر کس دیگری به خانه رفت برای ناهار اما Meenakshi ناهار تا به حال تحویل داده می شود در این کارگاه هر روز. او را به یک ناهار و بازگشت به کار. همانطور که من وارد من peeped در داخل و استقبال او. او به من نگاه کرد dispassionately, اشاره خوش آمدید و رفت و برگشت به محل کار.

در این ده روز که من ماندم با خانواده رامش آنا به من آموخت جنبه های مختلف ghatam ساخت. من به طور خلاصه یاد گرفتیم به مخلوط خاک رس به نوبه خود چرخ کوچک اشیاء گلی و سپس در نهایت اقدام به ساخت ghatam. ‘همه چیز نیاز به تمرین’, رامش گفت. مثل یادگیری برای بازی ابزار ساخت بیش از حد نیاز بسیار تمرین و پشتکار’. ما شب سپری شد چت دور زیر نور ستاره زمستان آسمان و آواز آهنگ فیلم. اما Meenakshi اما هرگز شرکت در هر یک از این. هنگامی که کار انجام شد, او را بازنشسته برای روز.

A life of passion and humility

حدود سه روز گذشته بود. Meenakshi amma و من تا به حال تا به حال هر مکالمه. صبح روز بعد در این کارگاه من بی سر و صدا در کنار او نشسته کاملا رعایت او به عنوان ‘ضرب و شتم’ به ghatam. ناگهان او را متوقف کرد و پرسید: “چرا شما علاقه مند است؟’ “من بازی ghatam. نباید من می دانم که من ابزار ؟ من آمده ام تا از شما یاد بگیرند’. او دست هایش را. ‘همه خبرنگاران و محققان فکر می کنم که مردان به تنهایی را ghatams. زودتر آنها مصاحبه من ، در حال حاضر آنها مصاحبه پسر من است. اما از آن است که در واقع زنان در این خانواده است که زندگی را به ghatams’. چشم من روشن. من گفتم: “بله. من می دانم. همین دلیل است که من آمده ام تا از شما یاد بگیرند”. او به آرامی تماسهای مکرر من بر پشت من لبخند زد و گفت: ‘ما صحبت کنید فردا’. که آغاز باور نکردنی رابطه است که شکوفا شده بین ما.

سال سخت کار باقی مانده بود آن تدريجا در بدن او نگاه مسن تر از آنچه او شاید شد. من شروع به از روی علاقه او تماس بگیرید paati (مادر بزرگ). بیش از چند سال آینده ما به حال بسیاری از لحظات ارزشمند – از بحث های جدی و بیهوده و بیمعنی گفتگوی بورسی. گاهی اوقات او می رسم من به او Kabir-مانند دو بازی در عبارت “ghatam’ و ‘udambu’ (بدن). در زمان های دیگر او را آزار دادن من به عنوان من با تلاش من تامیل اما می رفتن همه را برای کمک به درک آنچه که او گفت. در این همه او باز مرا به خود جهان بینی از خاک رس گلدان فوق العاده با سخاوت. این برای من بود و یک جهان بینی است که فراتر رفت و روش فراتر از دستور زبان فراتر از این مرحله فراتر از عملکرد و حتی فراتر از بودن ghatam بازیکن. او اغلب با لبخند mischievously; خندید به ندرت. و زمانی که او وجود دارد زرق و برق در چشم او و عمیقی عقل است که به نظر می رسید برای نشان دادن هتک حرمت به جهان خارج است. به کارگاه جهان بود. او آنجا نشسته تنفس زندگی و عشق به گلدان او برگزار شد با چنین مراقبت در دامان او. در بسیاری از زمینه ها من در بر داشت یک گورو.

یک روز رامش آنا و من سوار بر ورزش به تاریخ Meenakshi amma تولد. پس از نقشه برداری حوادث در زندگی خود را به بزرگتر اجتماعی, سیاسی, حوادث, ما جمع شده بودند که او متولد شد و در حدود سال 1950; در Tirupoovanam روستای نه چندان دور از منمدوری. در 12 او ازدواج کرده بود به U. V. Kesavan و پس از آن با او به منمدوری. ظاهرا در آن زمان ghatam استاد سالم Vaiyapuri گفته بود: ‘Kesava, موسوم مادورای Meenakshiyaye konduvandirukke’ (Kesava شما را به خانه آورد Madurai, Meenakshi خودش). به عنوان دختر در قانون در خانواده ارثی, سفالگران, Meenakshi apprenticed تحت شوهرش حدود چهار سال و آموخته ghatam ساخت. وجود دارد یک روش خاص از ‘ضرب و شتم’ خام گلدان خاک رس پس از آن تبدیل شده است بر روی چرخ. گلدان مورد ضرب و شتم 3000-4000 بار قبل از آن خود را بدست می آورد shruti و زنده می آید. این روش تنفس زندگی به گلدان است که تنها به زنان است. ‘چرا فقط زنان؟’, از من خواسته. ‘به دلیل آن نیاز به صبر’ او گفت. Meenakshi به این مهارت از مادر و خواهر و پس از آن تسلط این روش به کمال. به عنوان Kesavan حرفه ای شریک او شرکت کردند به همان اندازه در انجام این سنت خانواده و همچنین انتقال این میراث به فرزندان و نوه ها.

در به رسمیت شناختن او تسلط بر ghatam ساخت بی عیب و نقص او اخلاق کار و تعهد به کمال او مفتخر شد با Sangeet Naxing Akademi Puraskar برای سال 2013. تمجید شروع به ریختن در به زودی پس از Tamilnadu دولت و سازمان های دیگر. اما همه این نشسته به آرامی بر روی شانه های او. او باقی مانده خود effacing در خود سعادتمند جهان ghatams.

در بیش از 45 سال, او تا به حال ساخته شده و صدها نفر از ghatams که سفر به عملکرد سیستم عامل در سراسر جهان است. سه نسل از ghatam بازیکنان باقی خواهد ماند مدیون او برای او کار عشق است.

من تا به حال یک بار از او پرسیدم, ‘Ghatam ساخت چنین کار سخت است. چرا شما این کار را?’ ‘مسئولیت’ او گفت: unflinchingly. ‘اگر من توقف ساخت ghatams چگونه شما بازی ؟ هیچ ghatam بازیکن می آید که به درب من همیشه باید در بازگشت دست خالی’.

در نوامبر 2017, Meenakshi اما در سمت چپ این جهان است. به من گفته بودند که او رفت و مانند یک ghatam است که می شکند – به نرمی و به سرعت. پس از چند روز از درگذشت او مادر من به من یک کتاب از Shishunala شریف آیات است. او گفت: ‘شریف نوشته شده است باید این آهنگ برای او”.

آهنگ شد kumbaaraaki eeki kumbaaraaki, brahmaandavella tumbi kondiruvaaki . . . (در اینجا این است که زن پاتر که دارای جهان درون خودش).

(نویسنده ghatam بازیکن)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

دیدگاهتان را بنویسید