Blue Shift: چرا ظرف شستشوی ماشین ظرفشویی باعث می شود ظرف ها تمیزتر و خشک تر شوند

نگاهی به ماشین ظرفشویی خود بیندازید. باید یک محفظه کوچک برای مواد شوینده مشاهده کنید – و در کنار آن ، یک محفظه کوچک دیگر. مورد دوم برای کمک به شستشو ، مواد مایع متشکل از سورفاکتانت و نمک و اسیدها است. این برنامه به شما کمک می کند تا ماشین ظرفشویی شما بهتر کار کند ، غذاهای تمیزتر و خشک تری را که همه درخشنده و زیبا هستند به شما بخشد. نگرانی های رایج در مورد شستشو شامل این است که آیا ظروف شما را به صورت آشغال می پوشاند و به محیط آسیب می رساند یا اینکه کاملاً غیر ضروری است. اما نگاه دقیقتر نشان می دهد که خطرناک نیست و در واقع بسیار مفید است – ظروف شما هرگز بدون آن تمیز نمی شوند.

هرچه ممکن است دوست داشته باشیم این ادعا را باور کنیم ، کمک شستشو فقط برای گرفتن پول برای شرکت های شوینده نیست.

شما به کمک شستشو نیاز دارید زیرا مواد شوینده ماشین ظرفشویی مانند گذشته کار نمی کنند. اگر راهنمای ما برای بهترین ماشینهای ظرفشویی را خوانده اید ، می دانید که در سال 2010 آژانس حفاظت از محیط زیست و سایر تنظیم کننده ها باعث شدند که شرکت های شوینده از استفاده از فسفات ها ، یک ماده تمیز کننده عالی استفاده کنند ، زیرا می توانند منجر به شکوفه جلبک شوند.

Liam McCabe در راهنمای ماشین ظرفشویی ما می گوید :

هر ماشین ظرفشویی جدید دارای یک دستگاه شوینده برای شستشو است زیرا اگر می خواهید ماشین ظرفشویی شما این روزها خوب کار کند ، طبق هر شخص صنعتی که با آنها صحبت کردیم ، مواد شستشو ضروری است. کمک شستشو محدودیت های ناشی از مواد شوینده ملایم و استانداردهای کارآمد تر را جبران می کند – اکنون فقط بخشی از معامله است.

در این مطالب چیست؟ و کارکرد آن چیست؟

ما قصد داریم از Finish Jet-Dry به عنوان استاندارد شستشو استفاده کنیم ، زیرا به نظر می رسد مارک غالب است. (سلب مسئولیت: این را به عنوان توصیه ای انجام ندهید! ما هیچ نوع مواد شستشوئی را آزمایش نکرده ایم ، و این مورد را از طریق چربی های معمولی وایرچر خود قرار نداده ایم.)

کمک شستشو با جت خشک تعداد زیادی مواد در آن وجود دارد ، اما واقعاً پیچیده نیست. در اینجا مجموعه ای از مطالب ذکر شده است:

آب برای حل کردن سایر مواد لازم است.
اتیوکسیلات الکل نوعی سورفکتانت غیر یونی (بدون شارژ) است که به شما کمک می کند تا آب بهتر ظرف های شما را خاموش کند و به این ترتیب به آنها سریعتر خشک می شود. این ماده احتمالاً مهمترین ماده کمکی در شستشو است. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد آن در یک دقیقه.
پلی کربوکسیلات سدیم یک پلیمر ضد بازتولید است که خود را به اطراف خراطی می اندازد که ماشین ظرفشویی فقط شسته شده است تا بیت ها دوباره روی ظروف شما گیر نیایند.
اسید سیتریک ، که RB (شرکتی که باعث تولید جت خشک می شود) به عنوان یک عامل پیچیده / توالی سازنده نامیده می شود ، واقعاً در جذب یون های کلسیم از آب سخت خوب است. کلسیم می تواند با سورفاکتانت ها به هم متصل شده و آنها را از تمیز کردن و شستشوی ظروف باز دارد ، بنابراین اسید سیتریک به عنوان نوعی بره قربانی عمل می کند تا از تداخل کلسیم جلوگیری کند.
سولفونات سدیم کامبول سولفونات یکی دیگر از سورفاکتانتها اما با بار الکتریکی است ، بنابراین در شکستن کشش سطحی آب روی ظروف شما کمی بهتر از اتیوکسیلات الکل است ، اما فوم آن نیز بیشتر است ( PDF ). فوم در شستشو بد است ، به همین دلیل است که چنین محصولاتی از هر دو نوع سورفاکتانت استفاده می کنند.
تتراسودیم EDTA یک عامل کلاته است. EDTA برای اسید اتیلین آمینتراساستریک کوتاه است. این مولکول بد بو است که چهار بازوی خود را در اطراف مواد معدنی حل شده در آب پیچیده است (مانند کلسیم). کلمه ” کلات ” از کلمه یونانی “پنجه” گرفته شده است ، بنابراین می توانید تصور کنید این مولکول در حال فرو بردن پنجه های آن در مواد معدنی و جدا کردن آنها است ، مانند آنچه که اسید سیتریک انجام می دهد.
متیلیزوتیازازولینون و متیل کلرولوتیوتیازولینون (با نام مستعار MI و MCI) هر دو ماده نگهدارنده هستند ، به این معنی که باکتری ها را از رشد در بطری شما برای شستشو حفظ می کنند. هر دو قادر به ایجاد حساسیت پوستی هستند و حساس کننده هستند به این معنی که اگر بارها و بارها در معرض آنها قرار بگیرید ، می توانید آلرژی ایجاد کنید. اما از آنجا که کمک شستشو روی پوست شما نمی نشیند و کاملاً از ظرف های شما شسته می شود ، من در اینجا نگران آن نیستم.
CI Acid Blue 9 رنگ است. باعث شستشوی آبکشی می شود. چرا به رنگ آبی احتیاج دارد؟ من هیچ ایده ای ندارم ، اگرچه راه حل های رنگی در آن محفظه کمکی برای شستشو آسان تر است.
همانطور که در بالا اشاره کردم ، سورفاکتانت ها (کوتاه برای “ماده فعال سطحی”) احتمالاً مهمترین قسمت شستشو هستند. آب یک مولکول وابسته عجیب و غریب است: دوست دارد تا حد ممکن به همسایگان خود آویزان شود. مولکول های آب روی سطح کمی ترشح می شوند زیرا آنها هیچ مولکولی از آب را در بالای خود ندارند ، بنابراین آنها در نزدیکی دوستان خود به سختی آویزان می شوند. این رفتار به ” کشش سطح بالا ” معروف است و به همین دلیل دانه های آب روی شیشه ها و صفحه ها قرار می گیرند – آب ترجیح می دهد به خود بچسبد تا در صفحه پخش شود.

سورفاکتانت ها می توانند این تنش زیاد را بشکنند زیرا آنها به آن مولکول های سطح آب چیزی می دهند که می خواهند به جای همسایگان خود را به آن آویزان کنند. بنابراین آب که قبلاً روی لیوان شما می پیچید ، در یک لایه نازک پخش می شود . آب در یک لایه نازک خیلی راحت تر از آب ریخته شده تبخیر می شود ، بنابراین ظروف شما در انتهای چرخه خشک می شوند.

نکته اصلی شستشوی دیگر جلوگیری از لکه های آب روی لیوان است. به یاد داشته باشید عوامل ترتیب دهنده و کلات موجود در آن ، اسید سیتریک و تتراسودیوم EDTA؟ این اجزا چیزهایی را می سازند که باعث ایجاد لکه های آب می شود – مواد معدنی محلول مانند کلسیم — و آنها را زمزمه می کند. اگر آنها را شستشو دهید ، در آب نمی ماند ، بنابراین هیچ لکه ای وجود ندارد. شعبده بازي.

آخرین نکته مهم بسیار مهم این است که ضد بازتعریف ، سدیم پلی کربوکسیلات. قسمت های غذایی را در آب شستشو نگه نمی دارد تا به عقب در ظروف شما بازگردد.

چرا به سورفاکتانت های بیشتری احتیاج دارید؟ آیا مواد شوینده از سورفاکتانت ساخته نمی شود؟

بله ، مواد شوینده ظرفشویی حاوی سورفاکتانت است . اما همچنین دارای عوامل و آنزیمهای پیچیده هللا است. سورفاکتانتهای مختلف در موارد مختلف بهتر هستند: بعضی از آنها در تمیز کردن بهتر هستند و برخی بهتر در شکستن مهمانی خودبخشی آب بهتر هستند. مورد دوم نوعی است که تمایل به استفاده در مواد شستشو دارد. اگر فکر می کنید هوشمند هستید و فقط از مواد شوینده اضافی استفاده می کنید ، womp womp . اگر مواد شوینده اضافی قرار دهید ، همه مواد آن به طور تمیز شسته نمی شوند ، و یک فیلم مواد شوینده را روی ظروف خود می گذارید. مواد شوینده بیش از حد حتی می تواند عینک را اچ کند . این کار را نکنید.

اگر نمی خواهید این لقمه را روی ظروف خود بکشید چه می کنید؟

با توجه به نمایندگی خدمات مشتری که در Finish با آنها صحبت کردم ، اگر به طور صحیح از شستشو استفاده می کنید – یعنی ماشین ظرفشویی خود را روی داغترین و طولانی ترین چرخه قرار دهید – هیچ باقیمانده ای روی ظروف شما باقی نمی ماند. این وضعیت ایده آل است. اما در مورد موقعیت های کمتر از ایده آل چیست؟ با توجه به بطری 16 اونسی مواد شستشوی Finish Jet-Dry ، 150 شستشوی مواد در آنجا وجود دارد ، یا در هر شستشو 0.1 اونس است.1

با فرض عدم تمیز کردن مواد شستشو در طی چرخه شستشو ، غلظت ماده شستشو در آب ماشین ظرفشویی در حدود 000/0005 اونس در هر شستشو است. آن را بین تمام ظروف موجود در ماشین ظرفشویی خود تقسیم کنید و مقدار بسیار کمی دریافت کنید. و حداقل برخی از آن ، شاید همه آن ، شستشو شود.

اگر نمی خواهید این تلخی در محیط زیست باشد ، چه می کنید؟

همانطور که در راهنمای صابون ظرف خود می گوییم ، کارخانه های تصفیه آب ، تمیز کردن سورفاکتانت ها در خارج از آب کار خوبی را انجام می دهند. دو ماده مؤثر برای شستشو ، اتوکسیلات الکل و سولفونات سدیم کومن ، خطرات کم ( PDF ) برای زندگی آبزیان محسوب می شوند . ماده دیگر ، تتراسودیوم EDTA دارای سمیت کمی پیچیده است زیرا تقریباً همیشه نوعی از یون (مانند کلسیم) به آن متصل شده در آب است که باعث تغییر شیمیایی آن می شود. با این حال ، با استفاده معمولی از خانه ( PDF ) خطر بزرگی نیست . همه چیز دیگر به دلیل سمیت کم در زندگی آبزیان بررسی شده است. بنابراین ، مگر اینکه ماشین ظرفشویی شما مستقیماً به یک رودخانه تخلیه شود (شما کی هستید؟) ، به نظر می رسد که کمکهای شستشو خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند.

در مورد سرکه در یک فنجان چطور؟ آیا این ارزان تر است ، و آیا کارکرد آن همانند شستشو است؟

بله و خیر. مردم در سرتاسر سرزمین اینترنتی استفاده از سرکه را به جای کمک شستشوی تجاری پیشنهاد می کنند ، اما این رویکرد دو مشکل دارد. اول ، شما نبایدسرکه را در ظرف شستشو در ماشین ظرفشویی خود قرار دهید. سرکه یک اسید به اندازه کافی قوی برای ذوب واشرهای لاستیکی در دستگاه توزیع کننده مواد شستشو است. بد برخی افراد پیشنهاد می کنند چرخه آبکشی را با سرکه در یک فنجان روی قفسه بالای قفسه انجام دهید و این تاکتیک می تواند موثر باشد. این کمی درد است ، زیرا باید ماشین ظرفشویی خود را متوقف کرده و لیوان را درست قبل از چرخه شستشو قرار دهید. همچنین مانند شستشو کار نمی کند. سرکه می تواند یک شیر دهنده باشد ، اما به اندازه EDTA خوب نیست. همچنین می تواند با تنش سطحی آب آشفتگی کند ، اما همچنین به عنوان الکل اتیوکسیلات و سدیم کومن سولفونات نیست. بنابراین ارزان است (ارزان است ، در واقع – در چنین مقادیر اندک کار می کنید ، گفتن آن دشوار است) ، اما در این حالت آنچه را می پردازید دریافت می کنید.

بهترین ماشین ظرفشویی

بنابراین آیا واقعاً به کمک شستشو احتیاج دارید؟

خب، نه، نه واقعا . آنها ظروف شما هستند ، هر جهنمی را که می خواهید انجام دهید. اما اگر ظروف شما از ماشین ظرفشویی مرطوب خارج می شوند ، یا اینکه مواد غذایی هنوز به آنها چسبیده است ، گرداب را به مواد شستشو دهید. یا چیز سرکه را در یک فنجان امتحان کنید. زندگی یک آزمایش است – با آن بازی کنید و پیدا کنید چه چیزی برای شما بهتر است.

هنگامی که یک منبع نوری به سمت شما حرکت می کند ، امواج آن فشرده شده و به سمت انرژی بالاتر تحت فشار قرار می گیرند. ما همیشه نمی توانیم این تغییر آبی را ببینیم ، اما آنجا است.

در فضای علم اینترنت اطلاعات بد زیادی وجود دارد که در اطراف آن شناور است. در این ستون دو هفته ، Leigh Krietsch Boerner ، دکترا شیمی و سردبیر علوم وایرکرچر ، آنچه را که شما باید در مورد علم محصولات خانگی و آنچه در اطراف شما می دانید به شما خواهد گفت.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>