کشمیر را مقدس معماری ترکیبی از هندو و بودایی و اسلامی را تحت تاثیر قرار

صحبت از کشمیر هر کس انبوه ستایش در آن کارت پستال شایسته مناظر آن houseboats و درختان سیب, اما نه چندان شناخته شده در مورد آن همتایی سنت های معماری مقدس است. منطقه شده است یک دیگ ذوب از شیوه های فرهنگی که شامل آیین هندو و آیین بودا و اسلام است. قرن 14 خاص در نظر گرفته شده است نقطه عطفی در کشمیر تاریخ زمانی که سنت های مختلف از هنر و معماری گرد هم آمدند — این می تواند دیده می شود به عنوان مثال در همه جا بتکده-سبک ساخت و ساز مساجد مانند Khanqah-من-Maulla (بزرگ Khanqah) یا Madin سحاب.

یک نمایشگاه اخیر در دهلی نو توسط M. Saleem التماس convener از INTACH را J&K فصل و سابق مدیر کل J&K بخش گردشگری سعی در خارج کردن این جنبه. این khanqah مثلا یکی از بهترین نمونه های سنتی کشمیری چوبی و اشکال معماری. INTACH ادبیات توصیف آن را به عنوان در حال ساخته شده به طور کامل از حالت جامد بلوک های چوبی استفاده می شود به عنوان هدر و برانکارد حمل مصدوم با آجر و پانل. مرکزی فضا در طبقه همکف این 14 قرن حرم دارای دو ارتفاع سالن با یک سری از هفت کوچک صومعه در هر دو طرف به معنای خلوت معنوی.

این طرح شبیه یک بودایی chaitya سالن در حالی که سقف مرکزی مجلسی است که توسط چهار ستون چوبی — نیز دیده می شود در معابد از قرون وسطی در کشمیر. کل ساختار غلبه توسط چند لایه هرمی سقف با باز کردن مربع غرفه (brangh) در مرکز. این brangh است که تاج با یک منار مخروطی به طور رسمی ایجاد تداوم هندو و بودایی ساختمان سنت. این سبک معماری می توان در تمام صوفی/ Reshi عالیات که نقطه کشمیر فرهنگی چشم انداز است.

ویژگی های منحصر به فرد

یا مسجد جامع در سرینگر. در حالی که آن را در اصل ساخته شده در 1402 مسجد آسیب دیده بود توسط آتش سوزی در 1479, 1620 و 1674. این مسجد می گوید: INTACH نمی بصری “شبیه هر از مساجد بزرگتر جهان اسلام”. دلیل این است که گنبد جایگزین شده اند چند لایه هرمی پشت بام با یک مرکزی غرفه و منار مخروطی منحصر به فرد کشمیری علاوه بر.

The Jamia Masjid in Srinagar.

آرامگاه-امامزاده مجتمع شیخ حمزه Makhdum که منجر Suharwardi سنت کشمیر در طول قرن 16 در نظر گرفته شده است یک ترکیب منحصر به فرد از بومی طراحی با مغول عناصر. آن راه اندازی شد و در دوران سلطنت اکبر در 1600 و بازسازی شد در 1703. حرم شامل تکنیک های ساختمان مانند taq و دستگاه های زینتی مانند naqashi, و اتاق اصلی است غلبه توسط سه لایه هرمی سقف. اما در روشن مغول وام گرفتن سقف صدر توسط یک chhatri غلبه کوچک چوبی باز گنبد. .

استاد سابق تاریخ Narayani Gupta اشاره می کند که هنر و معماری بیان خلاقیت انسان و به عنوان یک خلاق سازمانی. “طبقه بندی مانند هندو معماری Rajput معماری ایرانی و معماری وجود ندارد” او می گوید.

تاریخ امیزش

التماس مذاکرات چگونه سه دهه درگیری در کشمیر تحت الشعاع قرار دارد همه چیز در مورد منطقه از جمله فرهنگ و میراث فرهنگی, هنر و معماری است. خواهش امتیاز به کشمیر طولانی میراث همتایی معماری است که با استفاده از ادغام و جذب.

A restored Shiva temple at Manasbal.

التماس تنش نیاز برای ساخت این سنت ها و شیوه های به طوری که ماهیت این فرهنگی غنی گذشته را می توان حفظ کرد. “تداوم قالب ساخته شده توسط هر پی در پی ایمان شده است یک راه از اختصاص فضای مقدس,” او می گوید. و این فراهم می کند یک روایت تاریخی به دور از متنی قرائت و حفظ هویت منحصر به فرد کشمیر.

التماس همچنین بر نیاز به نگاهی به جغرافیا و دهان و ادبی سنت فراتر از سیاسی contestations و اشاره به متون سانسکریت Nilamata Purana و Rajataranginiکه در کشمیر است که تصور به عنوان یک فضای مقدس ایجاد شده توسط مداخله الهی. به عنوان او اشاره فلسفی این تنظیم به جلو انجام شده در زبان فارسی توسط مورخان مسلمان و شاعران در متون تاریخی و آثار ادبی که در آنها ادامه داد: این ایده از دره تقدس با توصیف زمین به جنت (بهشت) بر روی زمین است. آن چیزی است که امیر Khusrau به یاد می آورد که او معروف نوشت: اگر firdaus نوار roo-e zameen ast, hameen ast-o hameen ast-o hameen است. (اگر وجود دارد یک بهشت بر روی زمین آن است که در اینجا آن است که در اینجا آن است که در اینجا.)

saira.aslam@thehindu.co.in

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.net

خرید کتاب زبان اصلی

درخواست کتاب

ایندکسر